Çin Turizmi

Çin Kültür Merkezi
Çin’in doğusundeki Jiangxi Eyaleti’nde bulunan Jiujiang şehrindeki gerçek zamanlı izleme sistemleri, Yangtze Nehri boyunca şehirlerin çevre için gösterdikleri geniş kapsamlı çabalar dahilinde çevrenin korunmasında önemli bir rol oynuyor. Jiujiang, Poyang Gölü ile Çin’in en uzun nehri olan Yangtze’nin birleştiği yerde bulunuyor. Gölün yüzölçümünün üçte ikisini ve Yangtze Nehri kıyısının 152 km’sini içeren şehirde, akıllı teknolojilerle
Çin Kültür Merkezi
LHASA, 26 Aralık (Xinhua) — 31 Ocak 2019 tarihinde çekilen bu fotoğrafta, Çin’in güneybatısında yer alan Tibet Özerk Bölgesi’nin Shuanghu ilçesindeki Tibet antilopları görülüyor. Toplumun bütün kesimlerinin gayretleri sayesinde, Tibet’teki Tibet antiloplarının sayısı 1990’larda 50 bin civarında iken, günümüzde 200 binin üzerine çıktı. Tibet antilopları, yok olmanın eşiğinden kurtarıldı
Çin Kültür Merkezi
BEİJİNG, 23 Aralık (Xinhua) — Beijing’deki kraliyet sunağının inşa edilmesinin 600. yıldönümü münasebetiyle Cennet Tapınağı’nın tarihi ve kültürü hakkında bir sergi açıldı. Ana bina olan Qiniandian ya da diğer bir adıyla Bereketli Hasat İçin Dua Binası’nın batı kanadında yer alan sergi, Beijing’in güneyinde yer alan bu UNESCO dünya mirası alanının bakımını, geçirdiği renovasyonları, değişimini, korunmasını
Ajans Lotus
LOZAN, 18 Aralık (Xinhua) — Spor Tahkim Mahkemesi tarafından Perşembe günü Rusya’ya getirilen iki yıllık yasak nedeniyle ülke, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda yer almayacak. Spor Tahkim Mahkemesi’nin Perşembe günü Rusya’ya iki yıllık yasak getirmesi nedeniyle ülke, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılamayacak. Mahkemenin verdiği nihai karara, Dünya Dopingle

Turizmin Gelismesi

Çin'de modern anlamda turizm, 1950'lerin ilk yıllarında başlamıştır. 1954'te Çin Uluslararası Seyahat Servisi kurulmuş ve Beijing, Shanghai, Guang Zhou gibi büyük kentlerde 14 sube açmıştır. Çin Seyahat ve Turizm Genel İdaresi (bugün Devlet Turizm İdaresi olarak adlandırılmaktadır), turizmin daha fazla gelişmesinin sağlanması iÇin 1964 yılında resmen kurulmuştur. 1979'da Çin, dış dünyaya açılma politikasını uygulamaya basladığında turizm, yeni bir gelişme dönemine girmiştir. 1985'te Çin'e çesitli ülkelerden ve bölgelerden 17.833 milyon turist ve ziyaretçi gelmiştir. 1986'da devlet, turizmi ulusal ekonomik ve sosyal kalkınma planlarına resmen dahil etmiştir. 1995 yılında turistlerin sayısı 1978'e göre 25.6 kat artarak 46.387 milyona ulaşmış ve Çin'i turist sayısı açısından dünyadaki beşinci ülke yapmıştır. Aynı yıl iÇinde ülke, turizmden toplam 8.73 milyar dolar, veya 1978'deki düzeye göre 33.6 kat fazla gelir elde etmiştir. Turizm, başlıca ticaret dışı döviz kazandırıcı faaliyetlerden biri haline gelmiştir.
İç turizm de gelişmektedir. Kentlerde ve turistik yörelerde özellikle yerli turistlere hizmet veren çeşitli seyahat kuruluşları kurulmuştur. 1995'te 630 milyon yerli turist, toplam 137.57 milyar yuan gelir sağlamıştır.
Çin, gelişmiş bir turizm sektörüne sahip bir ülke olmayı amaçlamaktadır. Dokuzuncu Beş Yıllık Plan döneminde turizm hedefleri şöyledir: 2000 yılına kadar Çin'e gelen turistlerin sayısı 54.5 milyon ila 55 milyona ulaşacaktır. Bunun 8.2 milyon ila 8.6 milyonunu yabancı turistler oluşturacaktır. Aynı yılda yerli turistlerin sayısı ise 950 milyon ila l .05 milyara yükselecektir. Turizmden elde edilen toplam gelir de 14 milyar doları uluslararası turizmden, 250 milyar ila 260 milyar yu-anı da iç turizmden olmak üzere 350 milyar yuan ila 360 milyar yuana ulaşacaktır.

Turizm Kaynakları

Çin, muhteşem bir tarihi, harikulade doğal güzellikleri, mükemmel bir kültürü yanısıra etkileyici ulusal örf ve adetlere sahip gizemli ve çekici bir ülkedir.
Beijing, Çin seyahatinin merkezidir. Burada, Ming ve Qing hanedanlarinin imparatorluk sarayları, muhteşem bahçeleri ve sunu mihrapları bulunmaktadır. Kentin kuzey batısında Çin Seddi ve Ming Mezarları yeralmaktadır. Beijing'den güneydoğuya doğru gidildiğinde ziyaretçiler, Taishan Dağına tırmanarak Konfiçyus Tapınağını, Taihu Gölünü, Batı Gölünü ve Huangshan Dağını gezebilirler, dünyaca ünlü Suzhou bahçelerinde hoşça vakit geçirebilirler ve Shanghai'ın kalabalık caddeleri ve pazarlarında dolaşabilirler. Kuzeye gidenler ise geniş Moğol otlaklarında ata binebilir, Büyük Hinggan Dağlarında avlanabilir, Harbin'de buz fenerlerini hayranlıkla izleyebilir, kayak ve buz pateni yapabilirler. Kuzeybatıya yapılan bir gezinin ilk durağı, Qin Shi Huang'ın (Qin Hanedanının İlk İmparatoru) heykel askerleri ve bir çok eski kültürel eserin bulunduğu Xi'an'dır. Batıya doğru devam edildiğinde ziyaretçiler, Çin duvar resmi sanatının hazine dairesi olan Gan-su Eyaletindeki Dunhuang kentinde bulunan Mogao Mağaralarının da aralarında bulunduğu başka hayranlık uyandırıcı tarihi yerlerle karşılaşmaktadırlar. "İpek Yolunu takip ederek Xinjiang'a ulaşacaksınız. Güney batı yönüne giden gezginler, genellikle ilk olarak burada yaşayan bir çok etkink grubun hayranlık uyandırıcı yerel örf ve adetleri ile tanınan Yunnan'a gitmektedirler. Kuzeye doğru Sichuan'a geri gidildiğinde Emei Dağı, Jiuzhaigou ve Dujiang Dalyanı ziyaret edilerek Yangtze Nehrinden üç vadi gemi yolculuğu ile Çin'in orta kesiminde büyük bir şehir olan Wuhan'a ulaşılmaktadır. Ziyaretçiler, Wuhan'dan Beijing'e geri dönebilirler veya Lushan Dağı ile Guilin'deki Li Nehri boyunca uzanan büyüleyici doğal alanları ziyaret ederek Guangz-hou'da ülkeden ayrılabilirler.
Çin'e gelen turistler, "sağlık ve saglıklı yaşam" turları, "köklerini arama" turları, av turları, dağcılık turları, doğal park turları, bisiklet turları, "İpek Yolu" turları, Çin Seddi turları ve Büyük Kanal turları gibi sunulan çok çeşitli uzmanlaşmış turlardan yararlanmak isteyebilirler. Bunlara ilave olarak Çin'deki bir çok yerde Shangdong'un Weifang kentindeki Uluslararası Uçurtma Festivali, Henan'm Luoyang kentindeki Sakayik Panayırı, Heilongjiang'ın Harbin kentindeki Buz ve Kar Festivali ve Sichuan'in Zigong kentindeki Fener Festivali gibi gerçekten cezbedici festivaller düzenlenmektedir. Benzersiz Çin operası, müziği, dansı ve halk sanatları bütün dünyada hayranlık uyandırmaktadır. Mukayese edilmesi mümkün olmayan ve başlıca dört tarzda (Shandong, Sichuan, Jiangsu-Zheijang ve Guang-dong) sınıflandırılan Çin mutfağı, turistler iÇin bir başka ilgi alanını oluşturmaktadır. Beijing'in fırın ördeği, Shandong'un sedef kabuğu kızartması, Sichuan'ın baharatlı fasulyeli lor peyniri, Jiangsu-Zheijang'in ringa buğulaması ve Guangdong'un yavru domuz kızartması gibi çok çeşitli yerel yemekler Çin'in bütün bölgelerinde bulunmaktadır.
Çin, zengin turizm kaynaklarına sahip bir ülkedir. Bunların tamamını bir veya iki gezide ziyaret etmek mümkün değildir. Devlet Turizm İdaresi, "1993 Çin Dogal Alanlar Turu", "1994 Kültürel Eserler Turu" ve "1995 Halk Gelenekleri Turu"ndan sonra "1996 Tatil Turu" ve "1997 Çin Turizm Yılı"nı düzenlemiştir.

Turist Kabul ve Hizmetleri

Çin'in seyahat acentaları, Çin'e gelen ziyaretçilerin çoğunluğu iÇin turlar düzenlemekte ve evsahipliği yapmaktadırlar. Başlıca seyahat acentaları şöyledir:
Çin Uluslararası Seyahat Servisi (CITS): İdare merkezi Beijing'dedir ve bütün eyaletlerde, özerk bölgelerde ve doğrudan merkezi hükümetin denetimi altındaki belediyelerde ve bazı açık kent ve bölgelerde şubeleri bulunmaktadır.
Çin Seyahat Servisi (CTS) ve Çin Denizaşırı Çinliler Seyahat Servisi (COCTS). Her ikisi de yabancı ülkelerden gelen Çinlilere, Tayvan, Hong Kong ve Macao'daki vatandaşlara ve turist olarak veya yakınlarını ziyaret etmek üzere Çin'e gelen yabancı ülke vatandaşı Çinlilere hizmet vermektedir. Her ikisinin de idare merkezi Beijing'dedir ve açık kentler ve öteki açık bölgeler, özellikle yabancı ülkelerde yaşayan Çinlilerin atalarının yaşadığı yerlerde şubeleri yanısıra Hong Kong, Macao ve Tayland'da sürekli ofisleri bulunmaktadır.
Çin Gençlik Seyahat Servisi (CYTS). Merkezi Pekin'de bulunan bu kuruluş, genellikle genç yabancı ziyaretçilere, yabancı ülkelerden gelen genç Çinlilere, yabanciı ülke vatandaşı olan genç Çinlilere ve Hong Kong, Macao ve Tayvanlı genç vatandaşlara ev sahipliği yapmaktadır.
Bunlara ilave olarak, Çin Uluslararası Spor Seyahat Şirketi, Çin Kültür Seyahati Servisi, Çin Halk Uluslararası Seyahat Şirketi, Çin Kuğu Uluslararası Seyahat Şirketi, Çin Kadın Seyahat Servisi ve yabancı ülkelerden gelen konukların aralarından seçim yapabileceği öteki seyahat acentaları bulunmaktadır.
Çin, son yıllarda farklı türde turistlerin gereksinimlerine uygun bir çok otelin yapımı, genişletilmesi veya yenilenmesi iÇin Çin sermayesi ve yabancı sermayeyi kullanmıştır. Bugün Çin'de çeşitli tipte 4,800 seyahat hizmeti veren kuruluşla l ,747 yıldızlı otel (39 beş yıldızlı otel ve 107 dört yıldızlı otel) dahil olmak üzere yabancılara açık 3,720 turist oteli bulunmaktadır. En büyük beş yıldızlı oteller arasında Beijing'deki Wangfu Oteli, Büyük Çin Oteli ve Shangri-La Oteli, Shanghai'deki Jing'an Hilton, Garden Hotel ve Xinjinjiang Oteli, Guangzhou'daki Beyaz Kuğu Oteli, Çin Oteli ve Oriental Oteli, Dalian'daki Fulihua Oteli ve Shenzhen'deki Nanhai Oteli bulunmaktadır. Bütün büyük ve orta büyüklükteki kent ve turizm merkezlerindeki oteller, bütün dünyadan gelen turistleri ağırlamaktadır. Bunlar, bütün tesislere sahiptirler ve hizmet düzeyi, son yıllarda önemli ölçüde yükselmiştir. Bu otellerin bir çoğu yabancı işletme deneyimlerinden yararlanmışlardır.
Çin'in turizm ulaştırma sistemi, büyüyen turizm sektörüne paralel olarak gelişmiştir. Havayolu filosunda Boeing 767'ler, 757'ler, 747'ler ve 737'ler ve MD-82'ler bulunmaktadır. 727 iç ve uluslararası hat açılmıştır. Demiryolu idareleri ve karayolu tasimacılığı idareleri, turistlere yönelik hizmetlerinin kalitesini yükseltmişlerdir. Yangtze Nehrinin Üç Vadisi, Lijiang Nehri ve Beijing-Hangzhou Büyük Kanali gibi yerlerde turistler iÇin çeşitli lüks gezi gemileri ile seferler düzenlenmektedir. Bugünlerde Çin'deki turistler iÇin çok uygun alışveriş firsatları vardır. Bütün turistik merkezlerde kurulmuş mağazalar ve çok çeşitli turistik ürünler bulunmaktadır.

TOP