Çin'in Etnik Yapısı

Han Milliyeti

1,137,869,112 nüfusa sahip olan Han milliyeti Çin’in hâkim milliyeti ve aynı zamanda dünyada en kalabalık milliyettir. Hiç kesilmemiş bir tarihe sahip olan Han milliyeti Taoizm ve Budizm’e inanır. Çince olan Han milliyetinin dili ve 7 lehçe kapsar. Eski zamanlarda maddi temeli tarımdır. Han halkı geniş bölgelerde yaşıyor ve geleneksel evleri değişik yerde değişirler. Ana yemeği pirinç ve buğday, sebzeler, et ve fasulye ile birlik yenir. Çay ve içki ise geleneksel içecektir. Han halkının kendine özgü güzel ve uzun geçmişe sahip olan kıyafeti ‘Hanfuk’ var. Astronomi, matematik, tarım, eczacılık, metalurji ve mimarlık dahil edilen Han halkının eski bilim ve teknolojisi dünya kültür tarihinde parlıyor. Politika, askerlik, felsefe, ekonomi, tarih, doğa, bilim, edebiyat ve sanat gibi farklı alanlarda birçok Han milliyetine mensup etkili şahsiyetler ve eserler bulunuyor. Han halkı için en önemli olay İlkbahar Festivalidir. Başka festivaller arasında Ejderha Tekne Festivali, Orta Sonbahar Günü ve 9 Eylül Festivali bulunuyor.
Konfüçyüzm, ilk olarak Konfüçyüs tarafından kurulmuş, sonra giderek merkezi iyilikseverlik olan bir ideoloji haline getirilmiştir. Konfüçyüzm Çin, Doğu Asya, hatta tüm dünyayı derin bir şekilde etkilenmiştir.
Han halkı geniş bölgelerde yaşıyor ve geleneksel evleri değişik yerde değişirler. Ama aynı olan taraflar bulunuyor. Evler tuğla, taş ve ağaçtan inşa edilir, ağaç direkle desteklenir, genellikle güneye bakar iç ve ışıklanma iyi olur. Bunun dışında evin özellikleri, merkez odasının direkleri, damı ve saçağının görkemli bir şekilde süslenilmesi oluyor.
Han kıyafeti kompleks ve eski zamandan bugüne kadar çok değişmiştir. Ming Hanedanında Han halkının giyinmesi Guizhou Tunbao’da yaşayan halkın üzerinden hafifçe görünüyor.
Kaynak: ÇAĞDAŞ DÜNYA YAYIN EVİ / ÇİN’İN 56 ETNİK GRUBU
Hazırlayan : Yuşa TOPÇU

TOP